pondelok 5. septembra 2016

Terézia z Kalkatky - Matka Tereza

Štvrtého septembra 2016 Rímsky biskup, 266 nástupca sv. Petra vyhlásil za svätú Matku Terezu. Asi nik nebude pochybovať, že Matka Tereza už za svojho pozemského života žila čnostným životom. Matka Tereza, vlastným menom Agnes Gonxha Bojaxhiu sa narodila 26. augusta 1910 v Macedónskom hlavnom meste Skopje. Jej otec zomrel keď mala osem rokov. Jej matka bola hlboko veriaca žena.V roku 1928 sa rozhodla vstúpiť k loretským sestrám v Dubline v Írsku. Prijali ju 12. októbra. Rehoľné meno dostala po sv. Terézii z Lisieux. O pár mesiacov neskôr ju poslali do Indie. Priamo do Kalkaty. V 30-tych a 40-tych rokoch 20. storočia vyučovala na strednej škole v Kalkate. V septembri 1946 cestovala vlakom z Kalkaty do Darjeelingu. Na tejto ceste pocítila silné volanie k práci medzi tými najúbohejšími. Matka Tereza sa pripodobnila milosrdnému Samaritánovi. V skutkoch lásky, v komamí dobra blížnym a v pravej láskavosti.

2 komentáre:

 1. SLOBODA ČLOVEKA
  UČEBNICA KATOLÍCKEHO NÁBOŽENSTVA PRE SIEDMY ROČNÍK ZŠ
  ÚVOD
  ...Tvoja viera musí byť živá, musíš ju žiť, ukázať, že miluješ svojich blížnych, že ich neodsudzuješ, prijímaš ich takých, akí sú, aj keď sú ti nesympatickí a možno ti znepríjemňujú život. Rešpektuj ich práva, maj rešpekt voči ich názorom, aj keď nebudú rovnaké ako tvoje. ...

  Sväté písmo:

  List Rimanom
  ...Lebo v čom súdiš iného, sám seba odsudzuješ. ...

  Prvý list Korinťanom
  ...a keby som mal takú silnú vieru, že by som vrchy prenášal, a lásky by som nemal, ničím by som nebol.

  Prajem pekný deň, Juraj Krajči, Velčice.


  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za hodnotné myšlienky. Sú výzvou pre každého človeka, zvlášť pre Vás ako pre rodiča. Pokiaľ máte záujem o týchto myšlienkach diskutovať, rád sa s Vami osobne stretnem.
   Roman Víglaský, PhD.

   Odstrániť